times-higher-education-dunya-universiteleri-siralamasi-2020

Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020

Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020

THE, ‘Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’yi yayımladı. Çankaya ile Sabancı, 401-500 sıra bandına girerek, Türkiye’den en iyi dereceyi elde eden iki üniversite oldu. Toplam 34 Türk üniversitesi sıralamada yer buldu.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde Türkiye’den Çankaya Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi 401-500 sıra bandına girmeyi başardı

 

LONDRA merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), 92 ülkeden 1300’ün üzerinde yükseköğretim kurumunu araştırma etkisi, uluslararası görünüm, endüstri bağlantıları ile öğretim kalitesi kriterlerine göre sıraladı.

Bu yıl da dünyanın en iyisi Oxford olurken, onu California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ve Cambridge takip etti. Kıta Avrupası’nda en iyi sırayı 13’üncülükle İsviçre’den ETH Zürih alırken, Asya’nın lideri 23’üncülükle Çin’den Tsinghua oldu.

İLK 400’E GİREMEDİLER

2020 sıralamasında bu yıl listede ilk defa yer alan Çankaya Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ile birlikte 401-500 sıra bandıyla Türkiye’den en iyi temsili elde etti. Bilkent, Hacettepe ve Koç üniversiteleri 501-600; Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ 601-800 sıra bandında yer aldı.

Sabancı Üniversitesi’nin geçen yılki 351-400 sıra bandındakini konumunu kaybetmesiyle, hiçbir Türk üniversitesi ilk 400’e giremedi. Bu yıl Türkiye’den toplamda 34 yükseköğretim kurumu sıralamada yer bulurken, 11 üniversite ilk defa temsil edildi.

BİR MEYDAN OKUMA

Phil Baty (THE Baş Editörü): Türkiye’den sıralamaya yeni giren 11 üniversiteyle ülkenin listedeki temsili yaklaşık yüzde 50 arttı. Ancak rekabetçi uluslararası yükseköğretimde Türk üniversitelerinin doğru çeşit yatırım, eğitimde ve araştırmada kalite gelişimini sağlayacak yaratıcı özgürlüğü sağlaması gerekiyor. Bu, şu an Türk üniversiteleri için bir meydan okuma.

ATIFLARLA ÖNE ÇIKTIK

Prof. Dr. Can Çoğun (Çankaya Üniversitesi Rektörü): THE, son beş yıl içerisinde nitelikli dergilerde 1000 araştırma makalesine sahip, üniversiteleri değerlendirmeye alıyor. Listede üst sıralarda yer almayı bekliyorduk ama Türk kurumları arasında ilk sırada olmak bize de süpriz oldu. THE kriterlerinde özellikle makalelerimize yapılan atıflarda öne çıktık.

Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020

Kaynak: Hürriyet Gazetesi Web Sitesi  (Eğitim Haberleri)

İlgili haberimizde bir yanlışlık veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız düzeltebilmemiz ve güncelleyebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Web sitemizde yer alan gazete haberleri sayfasına göz atmak için lütfen tıklayınız

Web sitemizde yer alan etkinlikler sayfasına göz atmak için lütfen tıklayınız

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında açılacak okulların listesi için lütfen tıklayınız

İstanbul Özel Okullar Öğretmen İlanları

Ankara Özel Okullar Öğretmen İlanları

İzmir Özel Okullar Öğretmen İlanları

Konya Özel Okullar Öğretmen İlanları

Türkiye ‘deki Bursluluk sınavlarını görmek için tıklayınız

öğretmenöğretmen iş ilanlarıöğretmen ilanlarıöğretmen iş ilanlarıözel okul öğretmen ilanları

Leave a Comment