arastirma-gorevlilerine-gecici-kadro-imkani

Araştırma görevlilerine geçici kadro imkânı

Araştırma görevlilerine geçici kadro imkânı

YÖK’ün yeni düzenlemesine göre, kendi üniversitesinin dışında lisansüstü programa katılan araştırma görevlilerine geçici kadro imkanı sağlanacak.Bilim insanlarına kadrosunun bulunduğu devlet üniversitesine yatay geçiş imkânı da verilecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kendi üniversitesinin dışında lisansüstü eğitimini sürdüren araştırma görevlileri için yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre, araştırma görevlilerin kadroları, lisansüstü eğitim gördükleri üniversitelere geçici olarak tahsis edilecek. Ayrıca kadrosunun bulunduğu devlet üniversitesine yatay geçiş yapılabilecek. YÖK’ten edinilen bilgiye göre düzenleme, yüksek lisans ve doktora aşamasındaki bazı araştırma görevlilerinin üniversitelerince geri çağrıldıklarında eğitim ve tezleri konusunda yaşadıkları problemler dikkate alınarak yapıldı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

KADRO TAHSİSİ EĞİTİM GÖRÜLEN ÜNİVERSİTEYE


Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ve ‘Öncelikli Alanlar’ kapsamında atanan araştırma görevlileri ile ‘50/d’ statüsünde atanan araştırma görevlilerinden kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında bir başka üniversitede lisansüstü eğitim görenlerin, kadrolarının lisansüstü eğitim gördükleri devlet yükseköğretim kurumlarına geçici olarak tahsis edilecek.

YATAY GEÇİŞ İMKÂNI


50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinin taleplerinin bulunması ve kadroya sahip oldukları yükseköğretim kurumlarında kaydolabilecekleri lisansüstü program bulunması şartıyla, kadrosunun bulunduğu devlet üniversitesine yatay geçiş yapabilecek. Ayrıca, 50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden vakıf üniversitelerinde lisansüstü eğitim görenlerin, lisansüstü eğitim yaptıkları ilde bulunan devlet yükseköğretim kurumlarının ilgili lisansüstü eğitim programlarına yatay geçişlerinin yapılmasına, bu kapsamda yatay geçiş yapanlardan ‘tez aşamasında olanların’ tez konuları değiştirilmemesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarındaki tez danışmanlarının ikinci danışman olarak belirlenmesine de karar verildi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi Web Sitesi  (Eğitim Haberleri)

İlgili haberimizde bir yanlışlık veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız düzeltebilmemiz ve güncelleyebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Web sitemizde yer alan gazete haberleri sayfasına göz atmak için lütfen tıklayınız

Web sitemizde yer alan etkinlikler sayfasına göz atmak için lütfen tıklayınız

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında açılacak okulların listesi için lütfen tıklayınız

İstanbul Özel Okullar Öğretmen İlanları

Ankara Özel Okullar Öğretmen İlanları

İzmir Özel Okullar Öğretmen İlanları

Konya Özel Okullar Öğretmen İlanları

Türkiye ‘deki Bursluluk sınavlarını görmek için tıklayınız

öğretmenöğretmen iş ilanlarıöğretmen ilanlarıöğretmen iş ilanlarıözel okul öğretmen ilanları

Leave a Comment