Pedagojik formasyon kalktı mı_ MEB açıkladı!

Pedagojik formasyon kalktı mı? MEB açıkladı!

Pedagojik formasyon kalktı mı? MEB açıkladı!

Pedagojik formasyon kalktı mı? MEB açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından gelen açıklama ile Pedagojik formasyon kalktı mı sorusu binlerce öğretmen adayının gündemine geldi. Bakan Ziya Selçuk yaptığı açıklamada “Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl baz almayacağız.” İfadelerini kullandı. Öğretmen adaylarının Gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersleri aldığı bu eğitim birçok kurum tarafından verilirken gelen bu açıklama oldukça dikkat çekti.

Pedagojik Formasyon Nedir ?

Pedagojik formasyon, öğretmen adaylarının eğitim ve öğretim verebilmesi için alması gereken bir eğitim. Eğitim fakülteleri ‘pedagojik formasyon’ dersi alarak mezun olurken, diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları da isterse eğitim fakültelerinde bu eğitimi tamamlayabiliyor. Adaylara gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler veriliyor. Bu programlara MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun açıkladığı yaklaşık 100’e yakın alandan mezun olan herkes katılabiliyor. Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabiliyor.

 

Kaynak: Sabah Haber Sitesi  (Eğitim Haberleri)

İlgili haberimizde bir yanlışlık veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız düzeltebilmemiz ve güncelleyebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz