Formasyon Karmaşası

Formasyon Karmaşası ! Binlerce Öğrenci Açıklama Bekliyor

Formasyon Karmaşası ! Binlerce Öğrenci Açıklama Bekliyor

Formasyon Karmaşası ! Binlerce Öğrenci Açıklama Bekliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pedagojik formasyonu dikkate almayacaklarını söyledi, formasyon kaydı yaptıran öğrencilerin akıbeti merak konusu oldu.

Bakanlık ve üniversiteler tarafından resmi bir açıklamanın yapılmaması karmaşaya sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz aylarda yaptığı “Formasyonu kaldıracağız” açıklaması, öğrenciler arasında kafa karışıklığına sebep oldu. Selçuk, daha önce yaptığı bir konuşmada pedagojik formasyonun MEB’in ihtiyaçlarını karşılamadığını ve önümüzdeki yıl öğretmen atamalarında formasyonu baz almayacaklarını söylemişti. Bu söylemlere rağmen hâlâ resmi bir duyuru yapılmaması, parasını yatırıp formasyon kaydı yaptırmış veya yaptırmak üzere olan öğrencileri endişeye sevk etti. Eğitim fakülteleri dışındaki bölüm öğrencilerinin öğretmen olabilmek için üniversitelere para yatırarak aldıkları pedagojik formasyon belgesinin önümüzdeki yıldan itibaren baz alınmayacağı söylentileri endişeye sebep oldu. Bakanlık, şimdiye kadar pedagojik formasyon ile ilgili resmi bir açıklama yapmazken, Bakan Selçuk’un açıklamaları ise kafaları iyiden iyiye karıştırdı. Uygulanacak yol haritasının belli olmaması, parasını yatırarak aktif olarak formasyon alan veya formasyona kayıt yaptıran öğrencileri mağdur duruma düşürdü.

ÜNİVERSİTELER ALIMA DEVAM EDİYOR

Eğitim fakültelerinden mezun olmayan öğrencilerin öğretmenlik yapıp yapamayacağı karmaşası sürerken, üniversiteler formasyon alımı yapmaya devam ediyor. Öğrenciler ise yapılacak bir düzenleme varsa bunun neden eğitim öğretim yılı başında değil de ortasında yapılarak milyonlarca insanı mağdur ettiğini soruyor.

 

Kaynak: MilliGazete Haber Sitesi  (Eğitim Haberleri)

İlgili haberimizde bir yanlışlık veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız düzeltebilmemiz ve güncelleyebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz