Özel okullarda ‘serbest kayıt’ zamanı

Özel okullarda ‘serbest kayıt’ zamanı

Özel okullarda ‘serbest kayıt’ zamanı

Özel okullarda ‘serbest kayıt’ zamanı Sınav puanına göre öğrenci alan özel okulları tercih etmek isteyenler için son günlere gelindi. Dün ikinci kesin kayıt ve yedek kayıtlar yapıldı. Sırada ise üç gün sürecek serbest kayıt dönemi var. 27-28-29 Temmuz’da gerçekleşecek serbest kayıt döneminde adaylar boş kalan kontenjanlar için kayıt olma şansını yakalayabilecek.

Serbest kayıt döneminde her gün için bir taban puan açıklanacak ve kayıt işlemleri saatlere göre günlük olarak yapılacak. Ön kayıt, asil kayıt ve yedek kayıtlar aynı gün tamamlanacak.

RESMİ OKUL TERCİHLERİ 29 TEMMUZ’A KADAR


Bu dönemin ardından özel okullara kayıtlar sona erecek. Resmi okullar için tercih başvuruları ise alınmaya devam ediliyor. Sınav puanıyla ve yerel yerleştirmeyle alacak okullar için tercih işlemleri 29 Temmuz’da sona erecek. Herhangi bir özel okula kayıt yaptıranlar için sınav puanına göre, yerel yerleştirmeyle alacak ve pansiyonlu okul tercih ekranı açılmayacak. Özel okula kayıt olanlar resmi okul tercihlerinde bulunamayacaklar. Ancak özel okula kayıt yaptıranlar, kaydını sildirirse tercihte bulunabilecekler.

 

YERLEŞTİRMELER SONRASI ÖZELE KAYIT MÜMKÜN MÜ


Adayların resmi okul yerleştirmeleri tarihinden sonra da özel okula kayıt yaptırması mümkün. Bir aday resmi okuldaki yerleştirmesini beğenmeyip, özel okula kayıt yaptırmak isterse özel okullarda kontenjan bulunması halinde kayıt yaptırabilecek. Ama özellikle üst seviyedeki okulların kontenjanları doluyor. Veliler ve adaylar bunu da göz önünde bulundurmalı.

 

Kaynak: Milliyet Haber Sitesi  (Eğitim Haberleri)

İlgili haberimizde bir yanlışlık veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız düzeltebilmemiz ve güncelleyebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz